Tai Chi Chuan stylu Yang


Tai Chi Chuan to wspaniałe osiągnięcie chińskiej filozofii i kultury. Są to ćwiczenia, których celem jest uaktywnienie wewnętrznej energii Chi i sił życiowych. Elementami tej praktyki są ćwiczenia statyczne oraz płynne ruchy wykonywane w ustalonej kolejności. Każdy ruch ma duże oddziaływanie zdrowotne oraz harmonizujące umysł. Tai Chi jest zestawem ćwiczeń wpływający na każdy aspekt życia.

W Chinach praktyka Tai Chi Chuan jest bardzo powszechna. Codziennie miliony ludzi ćwiczy tą sztukę w parkach i na placach. Sposoby ćwiczeń są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu można zaobserwować podczas ćwiczeń zarówno osoby młode jak i starsze. Spotkać można ludzi ćwiczących formy ręczne, z bronią chińską, kijem czy wachlarzem.

Praktyka i filozofia Tai Chi opiera się na trzech podstawowych zasadach - wzajemnych relacjach energii Yin i Yang, Pięciu Przemianach i przemienności trygramów I Ching. Dzięki tym zasadom system Tai Chi Chuan bazuje na Ośmiu Technikach i Pięciu Kierunkach, które razem tworzą klucz praktyki - Trzynaście Postaw.

Tai Chi Chuan można określić jako kompleksowy zestaw ćwiczeń ruchowo-koncentracyjnych. Dzięki tej praktyce ciało i umysł osiągają idealny stan równowagi i harmonii. Ćwicząca osoba osiąga właściwe krążenie energii. Ruchy wykonywane są przy maksymalnym rozluźnieniu i koncentracji. Elastyczność podejścia treningowego pozwala osobom w każdym wieku poznawać tą sztukę.