Forma Żurawia Tai Chi


Forma Żurawia składa się z osiemnastu postaw. Każda z nich przechodzi płynnie w kolejną. Forma ta przeznaczona jest głównie dla osób rozpoczynających naukę Tai Chi. Głównym założeniem tej formy jest wyuczenie równowagi, otwarcia postawy ciała i równomiernego oddychania. Są to elementy bardzo potrzebne do prawidłowego odczuwania efektów Tai Chi. Każda część formy skonstruowana jest w taki sposób, by stopniowo uczyć poszczególnych etapów praktyki.

Jeżeli chodzi o ruch, w formie uczymy się najpierw kroków do przodu, do tyłu w bok, na kos i na jednej nodze. Wszystkie kroki w formie Żurawia są krótkie i nie powodują obciążenia mięśni nóg. Dzięki temu możemy pracować nad początkowym wzmocnieniem nóg i poczucia równowagi. Po wyuczeniu tych sposobów poruszania osiągamy solidną podstawę do płynnego i zrównoważonego ruchu. Krok taki jest ważny z powodu większej możliwości pobudzania energii Chi.
Każda postawa w formie Żurawia jest otwarta, pomagając sylwetce zachować prostą pozycję. Dzięki temu ćwiczący stopniowo uczy się chodzenia z otwartą klatką piersiową i prostym kręgosłupem. Wiele napięć i obciążeń tułowia wówczas znika, a ciało czuje się bardziej komfortowo. Z zasadzą otwartego ciała wiąże się praca nad rozluźnieniem mięśni tułowia i mięśni przykręgosłupowych. Możemy dzięki temu odczuć rozluźnienie i większą elastyczność.

Praca nad oddechem jest kolejnym etapem nauki w systemie formy Żurawia. Dzięki powolnemu i płynnemu poruszaniu się możemy wypracować harmonijny oddech. W każdym ruchu oddychamy wówczas zgodnie z danymi krokami. Dzięki temu oddech staje się wolniejszy, delikatniejszy i równomierny. Odzwierciedla się to w komforcie psychicznym i odczuciem relaksacji.
Ruchy formy Żurawia są proste do wyuczenia, a sposób nauczania jest tak skonstruowany, by ciało samo zapamiętywało ruchy. Zawiła na pierwszy rzut oka forma jest łatwa do wykonania. Tą formą może ćwiczyć każdy niezależnie od kondycji psychofizycznej.
Twórcą formy jest Maciej Stawicki - założyciel "Dao Yang Academy".


Brak komentarzy: